Získejte slevu 100,- Kč na Váš první nákup! Zadejte v košíku slevový kód PRVNINAKUP. Platí pro objednávky nad 700,- Kč. 

Jak si správně mýt vlasy přirozeně?

Výběr správného šamponu pro přirozené mytí

Zjistěte, kterým látkám v šamponu se vyhnout a jaký produkt zvolit podle povahy vašich vlasů pro ochranu keratinu.

Běžné šampony jsou plné látek pocházejících z ropy, které ve skutečnosti nejsou zdravé ani pro vaše zdraví, ani pro zdraví planety.

Látky, kterým je třeba se vyhnout 

Hledejte parabeny, jsou to vaši nepřátelé. Jsou podezřelé z toho, že obsahují endokrinní disruptory, to znamená, že narušují vaše hormony, ale jsou také potenciálně karcinogenní. Nacházejí se pod těmito názvy: 

  • Butylparaben | Butylparahydroxybenzoát
  • Propylparaben | Propylparahydroxybenzoát | E216 nebo E217
  • Methylparaben | Methylparahydroxybenzoát | E218 nebo E219
  • Ethylparaben | Ethylparahydroxybenzoát | E214 nebo E215

Rovněž je třeba se vyhnout silikonům. Jistě, dělají vlasy jemné a lesklé, ale za jakou cenu? Dusí vlasové vlákno a zatěžuji životní prostředí.

Chcete-li je identifikovat, hledejte názvy, které končí na -icone, -iconol nebo -xane: například Dimethicone, Phenyl Trimethicone, Amodimethicone, Polysiloxane, Cyclopentasiloxane.

Vyhněte se také dráždivým sulfátům. Tyto látky jsou povrchově aktivní a jsou používány jako prací prostředek. Narušují pokožku hlavy a způsobují narušení mazových žláz. Pokožka hlavy je napadena a brání se tím, že produkuje více mazu. Vlasy se pak mastí, více je myjeme a pekelný kruh se dává do pohybu. 

Kromě toho maz tvoří na vlasech ochranu a posiluje je. Sulfáty jej odstraňují, takže vlasy jsou křehké.

Výrobci používají sulfáty získané z ropy pro jejich nízkou cenu, zatímco existují ekologické a zdravé alternativy na bázi kokosu nebo cukru.

Přestaňte používat šampony obsahující některou z následujících složek: 

  • Laurylsulfát sodný
  • Laureth sulfát sodný
  • Laurylsulfát amonný
  • Laureth sulfát amonný
  • Laureth sulfosukcinát disodný

Vyberte si přírodní šampon odpovídající vašemu typu vlasů

Pro přirozeně čisté vlasy se doporučuje volit certifikované BIO šampony. Toto označení neinformuje pouze o přítomnosit složek z ekologického zemědělství. Zaručuje také nepřítomnost potenciálně škodlivých produktů. 

BIO produktech jsou zakázány parabeny, silikony, agresivní sulfáty a další přísady z petrochemie. Jsou nahrazeny přírodními složkami s podobnými vlastnostmi.

Agresivní sulfáty jsou nahrazeny sulfáty z kokosu nebo cukru. Silikon je nahrazen komplexy na bázi rýže, slunečnice a řepky. Parabeny bezpečnými konzervanty.

K mytí vlasů si vyberte šampon podle jeho povahy: 

Důležité je mýt si vlasy přípravkem přizpůsobeným vašim problémům s vlasy, aby došlo k jejich posílení. Vaše vlasy vám potom poděkují!

Pokud vás trápí mastné kořínky a suché konečky, zvolte šampon pro mastné vlasy. Vlasy pak ošetříte výživnou kúrou.

Přirozená metoda No Poo pro mytí vlasů

domácí šampon na vejce

Metoda No Poo, má za cíl eliminovat látky, které jsou špatné pro vaše vlasy a mimochodem i pro planetu.

Tato vlasová filozofie zahrnuje různé postupy: 

  • Ten nejextrémnější, „nulový šampon“, si klade za cíl omezit nebo dokonce úplně vyloučit používání přípravků na mytí vlasů.
  • Nejpřirozenější spočívá v použití pouze surovin z přírody, nejčastěji v domácích receptech.
  • Nejsenzoričtější zahrnuje použití organických šamponů, tekutých nebo pevných, a samozřejmě bez škodlivých složek.

Co je dobré vědět : Přechod z konvenčního šamponu na některou z metod No Poo může způsobit komplikace. Suché, mastné nebo lepkavé vlasy, lupy, svědění atd. Naštěstí jsou tyto příznaky dočasné. Vydrží tak dlouho, dokud si pokožka hlavy nezvykne na toxické látky přítomné v průmyslových výrobcích. V závislosti na osobě to může trvat několik dní nebo několik týdnů. 

Výroba přírodních receptů je velmi jednoduchá. Obecně vyžadují produkty, které jsou ve vaší kuchyni. 

Vaječný šampon je nejjednodušší na výrobu. Je vhodný pro všechny typy vlasů. Rovné, kudrnaté, mastné...

Zde je postup jak si ho vyrobit:

  1. Do misky rozklepněte vajíčko a naneste ho na celé vlasy.
  2. Dobře si masírujte pokožku hlavy.
  3. Opláchněte vlažnou vodou.

Pokud jste příznivci vůně, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje. Zvláště vhodné jsou ty z levandule nebo ylang ylang.

Domácí bikarbonátový šampon je vhodný zejména pro mastné vlasy.

Zde je postup, jak si ho vyrobit:

  1. Smíchejte jednu lžíci jedlé sody s jednou lžící vody.
  2. Aplikujte směs ke kořínkům masáží.
  3. Opláchněte čistou vodou, poté proveďte druhé opláchnutí jablečným octem zředěným ve sklenici vody v poměru 1:4.

Tento krok má za cíl znovu vyvážit pH. Hydrogenuhličitan je zásaditý, zatímco ocet je kyselý. Kombinace těchto dvou vrátí pH na neutrální.

Tento recept byste měla používat jen příležitostně.

Pokud nejste připraveni vzdát se  skutečného šamponu, ale hledáte přirozenost, máte k dispozici několik možností. Tuhé BIO šampony a tekuté BIO šampony. 

Tuhé šampony jsou vynikající bezodpadovou alternativou. Neobsahují vodu, nepotřebují plastové obaly. Nabízejí smyslový zážitek díky své vůni a pěně. Pokud však nejsou ředěny, jejich koncentrace povrchově aktivních látek, mycích činidel, je mnohem vyšší než u tekutého šamponu. Obtížně se dávkují a mohou způsobit pocit odlupování pokožky hlavy. 

Přírodní tekuté šampony tento problém nemají. Již nadávkované se správným poměrem vody neútočí na vlasovou pokožku. Pění méně než jejich kolegové s petrochemickými přísadami, ale nabízejí velmi podobný zážitek z mytí, zdravý a ekologický, pro dokonalý výsledek.

Profesionální technika mytí vlasů

umyjte si vlasy u kadeřníka

Kadeřníci jsou obecně spojeni s velkými kosmetickými značkami, které nejsou vždy přírodní. Jejich skvělé know-how v oblasti vlasů jim však nemůžeme vzít a musíme se u nich dokonce inspirovat.

Zde je jejich technika pro úspěšné mytí:

  • Začněte tím, že si celé vlasy namočíte vlažnou vodou. Příliš horká voda poškozuje vlákna, zatímco studená je sráží a omezuje mytí. 
  • Poté šampon rozetřete po vlasech a věnujte zvláštní pozornost kořínkům. Dávejte pozor, abyste nezapomněla na žádné oblasti. Obecně platí, že hodně přípravku dáváme na temeno hlavy a zanedbáváme zadní část uší a zátylek. Dobrá homogenita šamponu optimalizuje mytí.
  • Pomocí polštářků prstů masírujte celou pokožku hlavy. Odstraníte tak přebytečný maz a lupy. Tato masáž  stimuluje krevní oběh a tím i růst vlasů.
  • Šampon není třeba nechávat působit, mycí částice odvedou svou práci rychle. Vlasy důkladně opláchněte. Neměly by na nich zůstat žádné zbytky šamponu. Vždy používejte vlažnou vodu. Nakonec opláchněte vlasy studenou vodou. Vlasy se budou více lesknout.
  • Nechte vlasy uschnout na vzduchu nebo použijte fén na střední teplotu. Ujistěte se, že je v dostatečné vzdálenosti od vašich kořínků abyste je nepoškodila.

Někteří kadeřníci doporučují dvě dávky šamponu pro zajištění dobrého umytí.

V organickém světě se velmi doporučuje použít šampon dvakrát. První dávka šamponu nebude tolik pěnit, narozdíl od druhé. Ta vytvoří pěknou a vydatnou pěnu. Tento jev je způsoben absencí agresivních sulfátů v BIO kosmetice.

Ve skutečnosti je běžné, že potřeby vlasové pokožky se liší od potřeb vlasů. Působení dvou dávek šamponu umožňuje cílené a optimální čištění. 

Užitečná informace: Optimální frekvence mytí je mýt si vlasy jednou týdně. Při častějším mytí riskujete, že narušíte produkci mazu a způsobíte problémy s vlasy. 

Po umytí vlasů můžete aplikovat vyživující kúruposilující kúru nebo přírodní oleje.

Pro vlasy snů je nenapadání vláken a vlasové pokožky nevhodnými přípravky zásadní. Metoda No Poo je alternativou, která je dobrá pro vaše zdraví, pro zdraví planety a pro krásu vašich vlasů. Tak co, jste připraveni se do toho pustit?