Bojujte s akné přirozeně. Řešení bez rizika.
Zjistěte co je akné, abyste s ním mohli lépe bojovat
Znát svého nepřítele vám umožní identifikovat vaše slabé místo.
Zde jsou informace, abyste pochopili co je akné, proč vzniká a dokázali jste tak zabránit jeho výskytu.
Původ pupínků
Chcete-li problém vyřešit, musíte nejprve pochopit, co jej způsobilo.
Akné způsobuje bakterie, která má název Propionibacterium acnes. Obvykle se vyskytuje na povrchu kůže, její přítomnost není ve vyváženém kontextu problematická. Pokud se ale pleť kvůli nadměrné produkci mazu příliš mastí, nalézá podmínky příznivé pro její množení. Tato bakterie totiž miluje tuk, kterým se živí.
Měli byste vědět, že maz je produkován mazovými žlázami přítomnými ve vlasovém folikulu. Při nadměrné produkci mazu se vlasový folikul ucpe. Propionibacterium acnes, živící se tukem se vyvíjí a způsobuje zánět - akné.
Užitečná informace: Kožní maz je nezbytný pro správné fungování pokožky. Vytváří tukový film, který ji chrání před vnějšími agresemi (chlad, teplo, tření) a zadržuje odpařování vody. Problém nastává pouze v případě nadměrné produkce mazu.
Tato nadměrná produkce mazu může být způsobena několika faktory:
- Pohlavními hormony. Přítomné v dospívání, v určitých okamžicích menstruačního cyklu nebo během těhotenství způsobují mastnou pleť.
- Léčbou. Některé léky můžou vést ke vzniku akné.
- Mastnými kosmetickými přípravky nazývané „komedogenní“. Ucpávají vlasové folikuly a zabraňují toku kožního mazu. Pro bakterie, které způsobují akné se pak vytvoří opravdová hostina.
- Opakované tření. Může také způsobit nedokonalosti. Příčina je jednoduchá. Tření ničí lipidový film, který chrání epidermis, a vysílá signál do mazových žláz, aby produkovaly více mazu.
Jednejte už na začátku, abyste přirozeně omezili výskyt nedokonalostí
Nyní, když víte, jak akné, které vám ztěžuje život, vzniká, můžete jednat okamžitě a omezit jeho výskyt.
Jedno ze zásadních pravidel je to, které slýcháváte od dětství. "Nesahej si na pupínky!". Snadno se to říká, hůře dodržuje. Ale když to pochopíte, přestanete se jich dotýkat a můžete se rozloučit se svým akné, díky kterému vypadáte jako puberťačka.
Jak bylo řečeno dříve, akné, pupínky a černé tečky jsou ve skutečnosti zánětem způsobeným množením bakterií. Tím, že si pupínky propíchnete, abyste je odstranili, rozšíříte tuto bakterii na kůži a zvýšíte riziko, že se vytvoří jinde. A také riskujete vytvoření jizvy.
Další dobrou radou je nevystavovat se slunci. UV paprsky podporují zhutnění pokožky, což přispívá k ucpávání vlasových folikulů. Následuje stejný proces, zvýšení kožního mazu, vyvin bakterií a póry se zanítí a změní se v pupínek.
Vyhýbejte se komedogenní kosmetice, která ucpává póry pokožky:
- Vyhněte se minerálním olejům získaným z ropy.
- Sledujte silikony a PEG.
- Odstraňte ze své kosmetiky všechny škodlivé produkty.
- Buďte opatrní i u BIO a přírodní kosmetiky, protože některé rostlinné oleje jsou také komedogenní, například kokosový olej.
Spontánně na to nemyslíme, ale opakované tření může být příčinou vašich pupínků:
- Tiky (například tření brady).
- Tření hrubým šátkem o spodní část obličeje.
- Popruhy na batohu (pro akné na ramenou).
- Dotek pramene vlasů na čele.
Pokud jste těhotná a tvoří se vám pupínky, přečtěte si článek přirozená léčba těhotenského akné.
A konečně, pokud jsou příčinou vašich nedokonalostí léky, poraďte se se svým lékařem, aby vám upravil léčbu.
Jak přirozeně léčit pupínky po akné
Pod pojmem akné se skrývají různé problémy. Jejich pochopení pomáhá lépe porozumět jejich léčbě. Přírodní řešení lze zvolit, ale opatrně, protože ne všechna jsou bezpečná.
Odhalte různé typy nedokonalostí, abyste s nimi mohli lépe bojovat
Aby bylo možné zvolit účinnou léčbu, musí být provedena diagnóza. Existují 3 typy nedokonalostí. Komedony, papuly a pustuly.
Komedony. Kůže je ucpaná
Černé tečky jsou výsledkem ucpaných pórů v kůži (vlasových folikulů). Existují dva typy. Černé tečky a bílé tečky. Ty první vděčí za svou barvu oxidaci buněk obsažených v kožním mazu a ty druhé usazování melaninu. Mohou být buď přirozeně vyloučeny, nebo se mohou vyvinout v zánět a stát se papulou nebo pustulou.
Papuly. Červené a bolestivé skvrny
Papule je vědecký název pro červené, zanícené pupínky bez hnisu. Jejich velikost je menší než 5 mm. Vznikají v důsledku zánětu komedonu. Vymizí přirozeně nebo se vyvinou do pustuly.
Pustuly. Infikované skvrny
Pustuly jsou skvrny po akné obsahující hnis, bělavou tekutinu. Lze je přirozeně odstranit (pokud nerespektujete naše doporučení nikdy si na pupínky nesahat), nebo se mohou zapustit do kůže a vytvořit uzlík. Pokud k tomuto vývoji dojde, musí se o pleť postarat dermatolog.
Výběr správného přírodního léku na akné
Jakmile identifikujete typ akné, ke kterému jste náchylní, zvolte léčbu, která je účinná a bezpečná.
Proč nejsou přírodní „domácí“ prostředky bez rizik?
Babiččiných rad je celá řada:
- Medová maska.
- Jablečný ocet.
- Citronová šťáva.
- Aloe vera gel.
- Zelená hlína.
- Esenciální olej z čajovníku.
Přestože se tato řešení mohou zdát atraktivní, nejsou bez rizik.
- Špatná znalost sloučeniny může vést ke komplikacím (například citron je fotosenzibilizující a může způsobit popáleniny po vystavení slunci).
- Nesprávné dávkování může vést k nevratným jizvám.
- Alergie, zejména na éterické oleje nebo citrusové plody.
Každý rok se stává, že jsou lidé hospitalizováni kvůli špatnému používání po domácku vyráběné kosmetiky.
Výroba vlastní kosmetiky musí být prováděna s největší opatrností. Laboratoře používají sterilizované nástroje a konzervační látky (přírodní, v případě organických produktů) k omezení množení bakterií. Domácí směsi tyto požadavky málokdy splňují a vždy se v nich nakonec rozmnoží bakterie, které mohou zhoršit již existující kožní problémy.
Výhody certifikované BIO kosmetiky
Tyto problémy řeší přírodní kosmetika. Její výhody jsou veliké:
- Připravena ihned k použití.
- Již nadávkováno.
- Spojuje působení několika účinných látek.
- Testováno v profesionálních laboratořích.
Certifikovaná BIO kosmetika zaručuje absenci produktů odvozených od petrochemických látek (minerální oleje, agresivní sulfáty, PEG atd.) a potenciálně karcinogenních produktů nebo endokrinních disruptorů.
Užitečné informace: Ideální je zvolit řadu kosmetiky obsahující prebiotika. Tato složka reguluje vývoj „špatných bakterií“, které jsou příčinou akné. Skládá se z cukrů, kterými se živí „dobré bakterie“ a podporuje rovnováhu kožní mikroflóry. Prebiotická léčba je spojencem vaší pokožky.
Dobrá rutina pro boj s nedokonalostmi sestává z následujících klíčových kroků:
- Vhodné čištění.
- Cílená léčba.
- Hydratace.
Jemně čistěte pleť dvakrát denně. Vyberte si na pleť přípravek bez mýdla, pH neutrální. Můžete si vybrat čisticí pěnu proti nedokonalostem, která obsahuje čistící složky, jako je voda z douglasky a protizánětlivé a antioxidační složky z okurkové vody.
Toto čištění provádějte prsty jemnými rotačními pohyby. Intenzivní tření může způsobit nadprodukci kožního mazu. Ze stejných důvodů si obličej osušte jemným poklepáním ručníkem z mikrovlákna.
Před nanesením ošetření se doporučuje aplikovat čisticí pleťovou vodu, která pleť očistí a připraví na ošetření.
K léčbě skvrn po akné (papul nebo pustul) je ideální aplikovat ultrakoncentrovanou cílenou péči před krémem. Sérum proti nedokonalostem je tím správným produktem. Jeho zesílené aktivní složky zvyšují účinnost ošetření.
Vyberte si protizánětlivé, hojivé a antibakteriální aktivní složky, jako je máta, zinek a olej z lískových oříšků. Tyto složky podporují tělo, pomáhají snížit zánět, léčí pokožku a omezují šíření bakterií.
Sérum můžete aplikovat buď cíleně („zónováním“), pouze na ošetřovaná místa nebo na celý obličej. Přispívá k resorpci pustul, papul, ale i komedonů a reguluje mastnou pleť.
Jakmile ošetření zaschne, naneste hydratační krém. Tento přípravek dodá pokožce vodu, nezbytnou pro její správné fungování, a ochranu. Na rozdíl od výživujícího krému, který ji poskytuje maz.
Vyberte si pleťový krém proti nedokonalostem, obohacený o rostlinný glycerin, který pomáhá udržovat hydrataci a podporuje hojení, s čistícími a adstringentními aktivními složkami z klementinky nebo levandule.
Příležitostně můžete použít i dvě další doplňková ošetření. Peeling a látkovou masku.
Peeling provádějte jednou nebo dvakrát týdně, abyste odstranili odumřelé buňky a pomohli vyčistit ucpané póry. Používejte jemný exfoliant, speciálně určený pro obličej.
Nakonec jednou týdně aplikujte plátýnkovou masku proti nedokonalostem. Její textilní textura udržuje na pokožce koncentrované aktivní složky (antioxidanty, čistící, hydratační, probiotika atd.) pro výrazné zlepšení pleti.
Ptáte se na teenagera? V našem článku se dozvíte, jak vybrat pleťový krém pro teenagery.
Pamatujte: V případě silného akné nebo pokud cítíte sebemenší nepohodlí (fyzické nebo psychické), poraďte se s dermatologem. Akné je nemoc a musí být léčena odborníkem.